Polscy twórcy gier od A do Z: Torquemada Games

Polscy twórcy gier od A do Z: Torquemada Games

Polscy twórcy gier od A do Z: Torquemada Games
marcindmjqtx
17.11.2013 12:00, aktualizacja: 12.12.2016 16:22

Poznajcie studio Torquemada Games, które od 2002 roku produkuje... Strip Pokera.

1. Nazwa firmy. Skąd się wzięła? Nazwa to rodzaj prowokacji artystycznej, oksymoronu. Spodobało się i tak już zostało, mimo że w Polsce mało kto potrafi za pierwszym razem poprawnie ją zapisać... :)

2. Rok założenia. 2002.

3. Gdzie Was znaleźć? www.torquemada-games.com

4. Na jakie platformy robicie gry? Windows PC.

5. Gry już wydane. Właśnie ukazał się najnowszy Video Strip Poker HD.

Poza tym niemal 100 modułów do Video Strip Poker Classic, obecnie pogrupowanych w 5 gier, czternaście części Video Strip Poker Supreme, Video Strip Poker Boys.

6. Gry w produkcji. W tej chwili w produkcji są kolejne moduły do Video Strip Poker HD oraz do Supreme.

7. Liczba zatrudnionych. Przez ponad 10 lat przez firmę przewinęło się dotąd ok. 200 osób. Bieżące zatrudnienie jest zależne od realizowanego projektu.

8. Dlaczego robicie gry? Jak to się zaczęło? Zaczeło się dawno temu od młodzieńczej fascynacji strip pokerami na ośmiobitowce. Wydajność komputerów w pierwszej dekadzie XXI w. wzrosła na tyle, że pozwoliła na użycie interaktywnego wideo w przyzwoitej jakości. W podobnym czasie poznaliśmy m.in. legendę rynku gier - Davida Martina - producenta m.in. sławnego strip pokera z Samanthą Fox z lat 80-tych i wiele innych osób z branży i spoza niej, które utwierdzały nas w tym, że wybrany kierunek jest dobry.

9. Jaką grę zrobilibyście za 100 milionów dolarów? Trudno powiedzieć - to nie jest pytanie, na które się odpowiada w ciągu kilku sekund czy minut. Wydać duże kwoty potrafi każdy, znacznie mniej osób potrafi to zrobić sensownie...

10. Najczęściej konsumowany posiłek w biurze to... Tradycyjnie. Pizza & coffee.

11. Największy autorytet świata gier. Nie bardzo lubię to słowo. Zazwyczaj stanowi ono usprawiedliwienie dla niemądrego postępowania, kiedy okazuje się, że uwierzyliśmy bardziej komu innemu niż samemu sobie :). Bardzo lubię natomiast spostrzeżenie Steve'a Jobsa na temat intuicyjności obsługi gier. Jego zdaniem najlepsze instrukcje do gier miało Atari w latach 70. Składały się z dwóch punktów: "1. Wrzuć monetę. 2.Uważaj na Klingonów." To kwintesencja tego, do czego należy dążyć: prostota, która niekoniecznie oznacza prymitywność (prymitywizm? ;-)).

12. Najlepsza gra innego polskiego studia/twórcy. Zależy, jakie przyjąć kryterium oceny. Popularność? Zaawansowanie techniczne? Pracochłonność? Poziom artystyczny? Nie chcę posuwać się do uproszczonych ocen, zwłaszcza, kiedy nie mam pełnego obrazu. A jednocześnie niesprawiedliwe byłoby przeciwstawianie zawodników różnej kategorii wagowej na tym samym ringu - jest troche ambitnych projektów, którym przydałoby się dofinansowanie, a i kosztowne porażki raczej też by się znalazły.

Inna sprawa, co to znaczy polskie studio? Np. elementy naszej gry powstają w wielu krajach, z udziałem wielu obcokrajowcow, np. zdjęcia są w Pradze, udźwiękowienie w Londynie, obsługa PR w San Francisco, zdecydowaną większość produkcji sprzedajemy poza Polską. Nie wiem, jaka jest struktura tego, co firmują inne studia, co powstaje w Polsce, co nie i co w gruncie rzeczy jest kryterium polskości studia. Może kieszeń właściciela? Ale przy współczesnej inżynierii finansowej i optymalizacjach podatkowych tu też może być kłopot z dojściem do prawdy.

13. Przyszłość, rok 2016. Co robi Wasza firma? Och, to takie korpo pytanie. Zwykle oczekuje się odpowiedzi o rosnących zespołach, ambitnych planach, wypoczętych pracownikach grających na xboksach w relaksroomach. Prawda jest jednak zazwyczaj taka, że rynek i jego reakcje są wielką niewiadomą i równie dobrze firma może być 10x większa, jak i nie istnieć. Zapytaj mnie za trzy lata to Ci powiem, co robimy :).

14. Czy wydra wygra? Eee... :) Zawsze wygrywała AFAIK :)

-

Wszystkie studia, które już zaprezentowały się w naszym cyklu można znaleźć w tym miejscu.

Tworzysz gry? Jeszcze nie dostałeś od nas ankiety do wypełnienia? A może dostałeś, ale jej nam nie odesłałeś? We wszystkich wypadkach - na co jeszcze czekasz, pisz do nas na kontakt@polygamia.pl. W tym cyklu jest miejsce także dla Ciebie!

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)